مگنت تراپی چیست؟

همانطور که میدانید زمین دارای میدان مغناطیس مخصوص به خود است و همچنین جریان خون در بدن انسان‌ها میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند.وقتی بدن در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد,بر یونها نیروی الکترو مغناطیسی وارد شده,باعث جهت گیری آن‌ها بر اساس میدان می‌شود,با حضور یونها در ناحیه‌ای که میدان مغناطیسی حضور دارد؛تبادل یونی سلول‌ها توسط ریتم پالسی میدان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بنابراین سلول‌های آسیب دیده از نظر الکتریکی به حالت نرمال نزدیک می‌شوند,دقیقا مثل اینکه شما یک ماده فرو مغناطیس سخت را در یک میدان مغناطیسی قرار دهید, حتی پس از برداشتن میدان مغناطیسی این مواد باز تا حدودی خاصیت مغناطیسی را در خود حفظ می‌کنند.

مگنت درمانی هرچند ریشه در طب باستان دارد اما در واقع با کشف خاصیت مگنت توسط مایکل فارادی در قرن ۱۸ میلادی شکل تازه ای به خود گرفت به نحوی که امروزه با دستگاههای مختلف نظیر آنچه در این مرکز به کارگرفته شده، سعی در استفاده بهینه از خواص درمانی آن می کنند. اثرات تحریکی این امواج بر تسریع رشد بافتهای سخت نظیر استخوان و بافتهای نرم نظیر عضلات، تاندونها و اعصاب با مطالعات و پژوهشهای مختلف به اثبات رسیده است . گسترش گردش خون ناحیه با توجه به خاصیت عبور امواج الکترومگنتیک از کلیه بافتها و ارگانهای زنده، منجر به حصول نتایج خیره کننده ای در رفع تورم ها و التهابات عمقی اندامهای بدن شده است. اثراتی که این امواج در ایجاد تعادل یونی در دو طرف غشاء سلولی که به علت پاتولوژی دچار اختلال در تبادل یونی و نیز اختلال عملکرد شده است دارد. می تواند بسیاری از پاتو لوزی های رایج را به راحتی و بدون هیچ عوارض جانبی درمان کند.

magno_173_pic2

کاربردها

۱-تقویت تبادل یونی سلول

۲-افزایش جریان خون

۳- ایجادمویرگهای خونی جدید

۴- افزایش مصرف اکسیژن در سلول‌ها

۵- افزایش ۲۰۰درصدی میزان اکسیژن خون

۶- تحریک پاره‌ای از سلول‌ها مثل استئوبلاست ها ( نوعی از سلول های استخوانی که وظیفه ی ساخت استخوان را به عهده دارند)

موارد درمانی

  1. ارتوپدی و ترماتولوژی: پوکی استخوان ؛ شکستگی‌ها ؛ التهاب و کشیدن تاندونها
  2. روماتولوژی و مفاصل: آرتروز و سایر بیماری های مفاصل
  3. بیماری قلبی عروقی: دیابت ؛ فشار خون بالا ؛ بیماری‌های مربوط به گردش خون
  4. درماتولوژی: زخم بستر
  5. درمان بیماری‌های عصبی: مثل سردردهای میگرنی؛حملات صرع و دردهای سیاتیکی

عملکرد

تئوری مگنت تراپی این است که میدان مغناطیسی ناشی از آهن ربا (یا وسائلی که جریان الکترومغناطیسی ایجاد می کنند)، می تواند در داخل بدن نفوذ کرده، بر روی تک تک سلولها تاثیر بگذارد و عملکرد سیستم عصبی و سایر ارگانها را بهبود بخشد. اینکه میدان مغناطیسی دقیقاً چطور این کار را انجام می دهد، به صورت یک راز باقی مانده، اما فرضیه هایی در این رابطه وجود دارد. برخی می گویند جریان الکتریکی ناشی از آهن ربا، ارسال سیگنالهای درد را در سیستم عصبی مرکزی قطع می کند. برخی دیگر ادعا می کنند آهن ربا جریان خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می دهد که این امر باعث افزایش اکسیژن و مواد غذایی و سرانجام کاهش درد و تورم در آن قسمت از بدن می گردد.اعتقاد بر این است که آهن رباها باید در محل صحیح قرار داده شود تا مؤثر واقع شوند ( چنانچه در بالای ناحیه ای از بدن قرار داده شوند که تا حدی عملکرد و ارتعاشات سالم دارد، بهترین اثر را دارند). بنابراین علیرغم اینکه بسیاری از افراد تمایل دارند بدون کمک پزشکان، به تنهایی از آهن ربا استفاده نمایند، بهتر است که مگنت تراپی را تحت هدایت یک پزشک یا یک body worker ( مانند یک ماساژ درمانگر) که در کار با آهن ربا تجربه دارد انجام دهید.

تاثیر مگنت بر استخوان

یکی از موارد استفاده از مگنتوتراپی تأثیر آن بر جوش خوردن شکستگی استخوان است. بافت استخوانی تا سن 35 سالگی تشکیل شده و پس از آن توده استخوانی کم کم شروع به کاهش می‌کند. عوامل تغذیه‌ای به خصوص دریافت کلسیم، سطح فعالیت‌های فیزیکی و فاکتورهای ژنتیک در این پروسه اهمیت دارند.

تأثیر مگنت تراپی بر تحریک استخوان سازی و استئوپلاست ها ثابت شده است. میدان‌های مغناطیسی پالسی با تغییر پتانسیل غشای سلولی در اوستئوپلاستها باعث تحریک فعالیت آنها می‌شود. یکی از عوارض مهم در شکستگی استخوان، جوش نخوردن استخون یا (Non Union) می‌باشد که احتمال آن با افزایش سن زیاد می‌شود. PMF باعث تسریع پروسه‌ی جوش خوردن استخوان و افزایش توده استخوانی (Bone Mass) می‌شود.

از موارد دیگر مگنتوتراپی می‌توان از کاربرد آن در درمان پوکی استخوان یاد کرد. امواج با فرکانس پائین الکترومگنتیک باعث القاء جریان‌های الکتریکی در استخوان شده و تراکم استخوان را افزایش می‌دهند. همچنین امواج الکترومگنیک اثرات ثانوی دیگری نیز دارد که در حفظ ساختار استخوان به طور غیر مستقیم نقش عمده‌ای دارند.

نویسنده: فاطمه اسدی- فیزیوتراپیست