درمان دررفتگی کشکک زانو با فیزیوتراپی

girl treating knee

کشکک در یک زانوی طبیعی داخل شیاری در انتهای استخوان ران قرار می گیرد. دررفتگی کشکک زانو به جا به جا و خارج شدن کامل کاسه زانو از وضعیت طبیعی آن گفته می شود. شایع ترین جابجایی مفصل زانو و کشکک، در رفتگی به سمت بیرون است. با جا به جا شدن کشکک زانو، عضلات و رباط های داخل زانو بیش از اندازه کشیده شده و آسیب می بینند. دررفتگی جزئی کشکک زانو هنگامی روی می دهد که کاسه زانو از وضیعت طبیعی خود خارج شده و در رود.

علائم و نشانه ها

تعدادی از علائم دررفتگی کشکک زانو به شرح زیر هستند:

_افراد دچار دررفتگی زانو مشکل خود را با عنوان " از جا درآمدگی زانو " مطرح می کنند. ممکن است زانو خود به خود جا بیافتد در غیر این صورت یک متخصص باید زانو راجا بیاندازد.

_ جابجایی کشکک زانو ( اغلب به سمت خارج زانو)

_ درد به ویژه در هنگام انجام فعالیت های سنگین و تقویت فعال زانو

_ تورم و لق شدگی در کاسه زانو

_ احساس عدم ثبات ،توازن و عدم قدرت در هنگام جا به جایی اشیا سنگین

_ ضعف عضلات چهارسر ران

علت ها و دلایل

از اساسی ترین علائم دررفتگی کشکک زانو، درد بر اثر آسیب شدید( اغلب با پیچ خوردگی یا ضربه مستقیم) به زانوست. با این وجود عوامل گوناگونی وجود دارند که زمینه ی دررفتگی را فراهم می کنند. از جمله علت دررفتگی کشکک زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ سابقه ی قبلی دررفتگی یا در رفتگی جزئی کشکک زانو علاوه بر علل دررفتگی مجدد زانو  از علل نیمه دررفتگی کشکک زانو نیز میتواند باشد .

_شل شدن یا لق شدن مفصل کشکک- ران

_ باریک و سطحی بودن شیار ران

_ضعیف بودن عضلات داخلی چهار سر ران

_ سفت بودن بند نگه دارنده های جانبی ، جمع کننده عضلات لگن،ماهیچه های جانبی واستوس، ماهیچه های دو سر ران.

دررفتگی کشکک زانو در میان نوجوانان ورزشکار بیشترین شیوع را دارد. چرخاندن استخوان ران به سمت داخل روی پای ثابت و همزمان با آن خم کردن زانو، از متداول ترین حرکاتی است که به دررفتگی می انجامد.

تشخیص

با انجام معاینه، پزشک یا فیزیوتراپیست به دنبال علایم و نشانه های دررفتگی و آسیب به عضلات و رباط های مرتبط می باشد. اشعه ایکس، سونوگرافی و یا ام آر آی جهت قطعی کردن تشخیص و همچنین در تشخیص اینکه ساختارهای آسیب دیده اطراف زانو هستند یا در سطح مفصل کشکک که آسیبی بسیار متداول است, می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

 راه ها و روش های درمان

جا انداختن کشکک زانو

اولین درمان دررفتگی کشکک ، جا انداختن کشکک زانوست که اگر به صورت طبیعی جا نیافتد بایستی تنها به دست متخصص این کار جا انداخته شود.حال بسیاری از افراد دچار دررفتگی کشکک زانو چند ساعت پس از جا انداختن ، رو به بهبودی می رود. حداقل شش ماه طول می کشد تا توانایی خود را بازیابند و از در رفتگی های بعدی جلوگیری شود. در بسیاری از افراد درمان دررفتگی کشکک زانو ، روش های سنتی موثر واقع می شود.اما در برخی موارد جهت اصلاح استخوان اصلی یا آسیب به رباط ناشی از دررفتگی، عمل جراحی ضروری ست. این موارد شامل آسیب به رباط ها و عضلات کشکک میانی، سطح کاسه زانو ویا حتی آزاد کردن رباط جانبی می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درمان درد زانو ناشی از دررفتگی کشکک به قصد رسیدن به اهداف زیر صورت می گیرد:

_ کاهش درد و التهاب

_ حفاظت کردن از کشکک زانو با استفاده از نوارپیچی کردن یا هم ترازکننده ی کشکک

_طبیعی ساختن دامنه ی حرکتی مفصل

_ تقویت زانو به ویژه عضله چهار سر ران

_ تقویت اندام های زیرین مانند: ماهیچه ی ساق پا، لگن و عضلات لگن خاصره

_ تقویت هماهنگی میان کشکک و ران ( کاسه زانو )

_ طبیعی ساختن قوای ماهیچه ای و بند نگهدارنده ها

تقویت حس عمقی، چابکی و تعادل

_ تقویت مهارت های حرکتی و عملکرد زانو مانند، راه رفتن، دویدن، چهارزانو نشستن، جست و خیز کردن

_کاهش دادن احتمال دررفتگی مجدد

بازتوانی پس از عمل

یکی از مهمترین ابعاد پس از جراحی در رفتگی کشکک زانو که اغلب مورد غفلت واقع می شود، بازتوانی زانو پس از عمل جراحی است. بازسازی عضلات و عملکرد زانو جهت جلوگیری از دررفتگی مجدد در آینده دارای اهمیت است. بازتوانی پس از جراحی زانو بر بازیابی کامل حرکت، نیرو ، توان و عمل زانو متمرکز است. همچنین نیازمند بازآموزی تعادل، حس عمقی و چابکی است که بر اساس نیازهای ورزشی و عملکردی خاص هر فرد متفاوت خواهد بود. فیزیوتراپیست هر فرد در این زمینه متخصص است و به شما پیشنهاد می کنیم با توجه به شرایط فردی خود برای گرفتن بهترین راه حل با آن ها مشاوره کنید.

 پیشگیری

چنانچه بازتوانی صورت نگیرد یا میزان آن کافی نباشد، پس از اولین دررفتگی، خطر دررفتگی مجدد به پنجاه درصد می رسد و خطر آسیب مجدد در هر بار دررفتگی کشکک زانو افزایش می یابد. به همین علت توصیف آسیب برای فیزیوتراپیست دارای اهمیت است. آن ها بهترین برنامه ی درمان زانو درد را به شما پیشنهاد می کنند و به شما اطمینان می دهند که با دریافت بازتوانی کافی، خطر مشکلات بعدی در زانو به طرز چشم گیری کاهش خواهد داشت.

نویسنده: فاطمه اسدی- فیزیوتراپیست